MASO

Hovězí maso

Má cihlovou až hnědočervenou barvu, jemná vlákna a je rovnoměrně prorostlé tukem. Hovězí maso patří k biologicky nejhodnotnějším druhům masa. Jeho jakost je závislá zejména na věku, pohlaví a způsobu krmení zvířete. Nejlepší maso pochází z tříletých až šestiletých volů. Maso z krav zejména starší kusy mají tužší a hrubě vláknitou svalovinu s méně vyvinutou tulovou tkání. Maso z býků je hrubě vláknité, houževnaté a obsahuje jen málo tuku.
Maso dělíme na:
zadní:
-hovězí kýta (bez kližky a plátku z pánevní dutiny)
-svíčková,
-plec(bez kližky a husičky)
-vysoký a nízký roštěnec.
přední:
-hrudí,
-žebra
-bok bez kosti,
-podplecí, krk, kližku

Vepřové maso

Vepřové maso má bledě růžovou barvu, svalovina je prorostlá tukem. Má vyšší obsah tuku a tím vyšší energetickou hodnotu. Je ale hůře stravitelné. Chuť je závislá na věku a způsobu krmení zvířat. Maso z ročních kusů má velmi jemná vlákna, pevnou bílou jemnou a jadrnou slaninu. Maso ze starých kusů má tuhá a hrubá vlákna vyznačují se tmavočervenou barvou.
Maso dělíme na:
-kýta bez kosti (řízky)
-plec bez kosti
-pečeně
-svíčková
-krkovička
-bůček
-žebra
-zadní kolínko s kostí
-přední kolínko s kostí
-hlava
-nožičky
-ocásek

Skopové maso

Skopové maso má červené až tmavočervené zbarvení, jemnou vláknitou strukturu, charakteristickou chuť a vůni. Vyznačuje se vysokou biologickou hodnotou. Netučné, vhodné upravené skopové maso je lehce stravitelné. Nejkvalitnější je maso do jednoho roku. Starší maso má tmavší barvu, hrubší strukturu a horší chuť. Pokrmy z tohoto masa se musí podávat horké protože rychle pomocí loje tuhne a má nepříjemnou chuť.
Maso dělíme na:
-kýta s kostí
-plec
-hřbet s kostí
-zákrčí s kostí
-krk a bok